WINIARSTWO
Winnica „Pałac Długie”, położona jest na zachodnim krańcu Polski. Dzięki działalności Fundacji odradzają się tu dawne tradycje winiarskie. Pierwsze wzmianki o uprawach sięgają już XII wieku, a od XIX rozpoczęto obchody winobraniowe. Niestety ten niegdyś największy region winiarski w północnej Europie, upadł po wojnie wraz ze zniknięciem ostatnich niemieckich winnic.
Winnica to doskonałe miejsce do obserwacji zmian zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku. Od szarych łodyg, poprzez nabrzmiałe pąki, delikatne liście rozwijacie się wraz z kwiatostanem na wiosnę do pełnych, dojrzewających gron szklących się w jesiennym słońcu. Klimat na świecie się ociepla, a warunki sprzyjające uprawie przesuwają się na północ. Kilka lat temu Polska została włączona do strefy uprawy winorośli UE, tym samym znaleźliśmy się w gronie krajów winiarskich.

Przeczytaj: Gazeta Wyborcza; 2008-09-07

"Znaleźliśmy winnicę bez żadnej chemii"

Rozmawiała Beata Tokarz;

Rozpoczęło się winobranie. I to nie tylko to imprezowe z koncertami na zielonogórskim rynku, ale i to w winnicach. - To będzie dobry rok w winiarstwie - mówi Andrzej Słodkowski, właściciel pierwszej w Polsce winnicy ekologicznej przy pałacu w Długiem pod Nowym Miasteczkiem

Więcej